Miejscowość: Michalczowa

O miejscowości

GPS

49.761700 - 20.605320

Opis

Centrum Michalczowej wyznaczają nowy kościół p.w. NMP Królowej Polski (parafia istnieje od 1981 r.), przestronny budynek Szkoły Podstawowej oraz liczne sklepy i magazyny. Zabudowa wsi jest rozproszona, stanowią ją głównie nowe budynki mieszkalne i gospodarcze. Otaczają je hektary sadów.W miejscowości od 2010 r. prężnie działa Stowarzyszenie Sportowo - Kulturalne "Michalczowa". Pod jego patronatem działa założona w 2000 r. Grupa Regionalna "Michalczowa".

Miejscowość powstała ok. 1370 r., jednak początki osadnictwa na tych terenach sięgają epoki brązu – co potwierdziły prowadzone w obrębie Michalczowej prace archeologiczne.W XIV w. wieś była własnością rodu Gabańskich z Gabonia koło Gołkowic, podobnie jak Bilsko, Cichawa, Jakubkowice, Łyczanka czy Witowice. Należała do parafii Jakubkowice. Co ciekawe, według Jana Długosza Michalczową zarządzali czterej bracia, którzy wydalili kmieci i założyli cztery szlacheckie dwory.

W XIX w. współwłaścicielami cząstkowymi wioski byli: Jan Michalczowski (I część), Walerian Strowski (dwie części) i Stanisław Kącki (I część). Od połowy XIX w. majątki dworskie zaczęły upadać, a ziemię po kilka morgów wykupywali chłopi. W początkowej fazie I wojny światowej okolice stały się polem krwawych walk między wojskami rosyjskimi i austro-węgierskimi. Wielu mieszkańców musiała wstąpić w szeregi armii austro-węgierskiej, część dostała się do niewoli.