Miejscowość: Bystra

O miejscowości

GPS

49.662056 - 21.084909

Opis

Bystra leży na północ od Szymbarku, w dolinie potoku Bystrzanka, zajmując powierzchnię 1436 ha Swoimi początkami sięga 1369 r. Lokowana była przez Kazimierza Wielkiego na tzw. surowym korzeniu. We wsi zachował się XIX- wieczny dwór rodziny Groblewskich, obecnie siedziba Zespołu Szkół Agrobiznesu. Przy dworze znajduje się zabytkowy zespół parkowy z przełomu XIX/XX wieku z takimi gatunkami drzew jak: klon, jawor, lipa, jesion.

W pobliżu szkoły zwraca uwagę figura Najświętszej Marii Niepokalanie Poczętej z 1899 r.  Miejscowość jest malowniczo położona. Można stąd wędrować na kulminację Maślanej Góry i Łysej Góry, podziwiając krajobraz Pogórza. Z Bystrej prowadzi droga do Gorlic – obok Gorlickiej Golgoty – wzgórza, na którym zbudowano stacje Drogi Krzyżowej, kaplice Grobu Pańskiego oraz figurę Chrystusa Zmartwychwstałego na wysokim postumencie.

Bystra posiada nowy budynek wiejski z klimatyzowaną salą widowiskowo-bankietową i dobrze wyposażonym zapleczem kuchennym.W miejscowości działa Zespół Szkół, Ochotnicza Straż Pożarna, Koło Gospodyń Wiejskich, Ludowy Klub Sportowy.