Miejscowość: Łososina Dolna

Przystanki

O miejscowości

GPS

49.743420 - 20.625054

Opis

Leżąca na pograniczu Beskidu Wyspowego i Pogórza Rożnowskiego, przy ujściu Łososiny do Dunajca, wzdłuż drogi krajowej 75 miejscowość stanowi centrum gminy Łososina Dolna. Właśnie tutaj znajdują się Urząd Gminy, Bank Spółdzielczy, zespół szkół oraz liczne placówki handlowe.

Charakterystycznym punktem Łososiny Dolnej, z daleka witającym kierowców podróżujących drogą z Brzeska do Nowego Sącza, jest lotnisko Aeroklubu Podhalańskiego. Warto się tutaj zatrzymać i zwiedzić hangary, jak również skorzystać z okazji, wzbić się w niebo i podziwiać piękną okolicę z lotu ptaka. Lotnisko jest również miejscem, gdzie odbywa się w maju doroczne „Święto Kwitnących Sadów” czy cykliczny Festyn Lotniczy z okazji Święta Lotnictwa Polskiego (miesiące wakacyjne).

Do niedawna atrakcją Łososiny Dolnej był zabytkowy kościół parafialny pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła z 1739 r. Był, bo w 2003 r. drewniana świątynia została rozebrana, a następnie zrekonstruowana w Sądeckim Parku Etnograficznym w Nowym Sączu (ul. Lwowska 226). Ze „starego” kościoła pozostał w Łososinie zabytkowy, pochodzący z XV w. obraz Matki Bożej Pocieszenia.

W Łososinie Dolnej znajduje się również zabytkowy dwór ziemiański LINK z 1905 r. Niestety, znajduje się on w rękach prywatnych i można go obejrzeć tylko z zewnątrz.

We wsi działają zespół pieśni i tańca „Jakubkowianie” oraz Parafialno-Gminna Orkiestra Dęta. Tutaj swoją siedzibę ma również prężnie działające Stowarzyszenie Kół Gospodyń Wiejskich, w którego skład wchodzi 10 KGW z terenu gminy.

 

Wzmianka o wsi Jakubkowice, tak bowiem brzmiała pierwsza nazwa Łososiny, pojawia się już w 1304 r. W 1339 r. wieś otrzymała od królowej Jadwigi, wdowy po Władysławie Łokietku, prawa niemieckie. Jednocześnie królowa poleciła wybudować w Jakubkowicach kościół, wyposażając go łanem roli, dziesięciną, karczmą, pastwiskami oraz wolnym wyrębem w lesie. W tym samym roku wioska została nadana wraz z okolicznymi dobrami rycerzom Pawłowi, Benedyktowi i Węgrzynowi.

W okresie średniowiecza włość łososińską stanowiły miejscowości: Jakubkowice, Łączne, Sadowa i Zawadka. Jej kolejnymi właścicielami byli panowie z Bilska, a następnie jej części posiedli Pietrasz z Roćmirowej, Prandora, Beata, Warcisław (komornik sądu ziemskiego w Czchowie) i Jadwiga z Odunowa.